Google Search Tips

Google Search Engine එක වඩාත් කාර්යක්ෂමව භාවිතා කිරීමට Search Tips 12 ක්

ලෝකයේ සමස්ත ජයග්‍රහණය බිලියන 7.8 කට ආසන්නය (7,796,949,710) ඉන් බිලියන 5 කට ආසන්න පිරිසක් (4,929,926,187) අන්තර්ජාලය භාවිතාකරනු ලබයි. ශ්‍රී ලංකාව ගත්කල ශ්‍රීලංකාවේ ජනග්‍රහණය මිලියන 21.37 කි ඉන් මිලියන 10.10 අන්තර්ජාලය භාවිතා කරති. එනම් ජනග්‍රහණයෙන් 47% ක් අන්තර්ජාලය භාවිතා කරනු ලබයි.

අප අන්තර්ජාලය භාවිතා කිරීමේ දී අපට අවශ්‍ය තොරතුරු සොයා ගැනීම සඳහා Search Engine භාවිතා කරනු ලබයි. ලෝකයේ භාවිතා කරනු ලබන ජනප්‍රිය Search Engine කිහිපයක් ඇත. එවා නම් Google, Bing, yahoo, Baidu, DuckDuckgo, Yandex යනාදිය හැදින්විය හැකිය. මෙවා අතරින් ඔබ මා ඇතුළු ලෝකයේ අන්තර්ජාලය භාවිතා කරන පිරිසෙන් 92.26% ක්ම භාවිතා කරනු ලබන්නේ Google Search Engine එකයි. එහෙත් මෙම Google Search Engine එක භාවිතා කරමින් අපට අවශ්‍ය දේ නිවැරදිව සොයා ගන්නා ආකාරය පිළිබඳ පැහැදිලි අවබෝධයක් නැති බව පෙනේ. ඒ නිසාම මේ ලිපිය ඔබට වඩාත් වැදගත් වනු ඇත.

මිලියන ගණනක් දෙනා විවිධ හේතුන් මත දිනපතා Google Search Engine එක භාවිතා කරති. සිසුන් එය අධ්‍යාපන කටයුතු සඳහා භාවිතා කරයි, ව්‍යාපාරිකයින් වෙළඳපළ තොරතුරු දැන ගැනීමට හා ව්‍යාපාරික අවස්ථා පිළිබඳ දැන ගැනීමට භාවිතා කරයි, තවත් මිලියන ගණනක් එය විනෝදාස්වාදය සඳහා භාවිතා කරයි. නමුත් බොහෝ දෙනා දිනපතා ම මෙම Search Engine එක භාවිතා කලත් එහි ඇති හැකියාවන් පිළිබඳ හරි අවබෝධයක් නොමැති බව පෙනේ. මේ ලිපිය තුළින් මා කතා කරනු ලබන්නේ ඔබට සෙවීමට අවශ්‍ය දේ Google Search Engine එක භාවිතා කර ඉතාමත් පහසුවෙන් කර ගත හැකි ආකාර කිහිපයක් පිළිබඳව.

1. Use the tabs (ටැබ් භාවිතා කරන්න)

පළමු ඉඟිය වන්නේ Google Search Engine එකේ Tab භාවිතා කිරීමයි. සෑම සෙවුමකම ඉහළින් ටැබ් ගණනාවක් ඇත. සාමාන්‍යයෙන් ඔබ වෙබ් , රූප , ප්‍රවෘත්ති සහ තවත් දේ දකිනු ඇත. මෙම ටැබ් භාවිතා කරමින්, ඔබ කළ යුත්තේ ඔබට අවශ්‍ය කුමන ආකාරයේ Search එකක්ද යන්න ලබාදීම මගින් ඔබගේ සෙවීම කාර්යක්ෂම කරගැනීමට ඔබට Search Engine එකට උදව් කළ හැකිය.

ඔබට රූප අවශ්‍ය නම්, Image භාවිතා කරන්න. වීඩියෝ නම් එම Tab එක භාවිතා කරන්න, ඔබ මෑත කාලීන පුවත් ලිපියක් සොයන්නේ නම්, News භාවිතා කරන්න, සිතියම් අවශ්‍ය නම් Map භාවිතා කරන්න.

2. Use quotes (උපුටා දැක්වීම් භාවිතා කරන්න)

විශේෂිත යමක් සෙවීමේදී, Google Search සඳහා අනුමාන කිරීම් අවම කිරීම සඳහා quotation Marks (“ ”)භාවිතා කිරීමට උත්සාහ කරන්න. ඔබ ඔබේ සෙවුම් උද්ධෘත පාඨ යටතේ දැමූ විට, එය සෙවුම් යන්ත්‍රයට සම්පූර්ණ වාක්‍ය ඛණ්ඩය සෙවීමට කියයි.

උදාහරණයක් ලෙස, “Wayamba Nenasala” සොයන්නේ නම් , Google Search Engine එක එම වචන දෙක අඩංගු අන්තර්ගතයන් පමණක් සොයනු ඇත. මේ ආකාරයට වාක්‍යයක් උවද ඒ ආකාරයෙන්ම අන්තර්ජාලයේ සඳහන් වන තැන් මොනවා ද යන්න ඔබට පහසුවෙන් සොය ගත හැකිය.

3. Use a colon to search specific sites (විශේෂිත අඩවියකින් සෙවීම සඳහා : භාවිතා කරන්න)

කිසියම් වෙබ් අඩවියක ලිපි හෝ අන්තර්ගතයන් සෙවීම සඳහා ඔබට Google Search කිරීමට විය හැක. එය ඉතා සරල බව ඔබට පහත උදාහරණයෙන් පෙනෙනු ඇත.

kumara sangakkara:sundayobserver.lk

මෙහි දී සිදු වන්නේ කුමාර සංගක්කාර පිළිබඳව සන්ඩේ ඔබ්සවර් යන වෙබ් අඩවියෙන් පමණක් තොරතුරු සොයන ලෙස Google Search Engine එකට දැන්වීමයි. එවිට දක්වා ඇති විශේෂිත වෙබි අඩවියේ අන්තර්ගතයන් ඔබට ප්‍රතිඵල සටහනේ ඉදිරියෙන්ම පෙන්වනු ඇත.

4. Find a page that links to another page (වෙනත් පිටුවකට සම්බන්ධ වන පිටුවක් සොයා ගන්න)

මෙම Google Search Engine ඉඟිය ටිකක් අපැහැදිලි ය. විශේෂිත පිටුවක් සෙවීම වෙනුවට, ඔබ සොයන්නේ නිශ්චිත පිටුවකට සම්බන්ධ වන පිටුවක්. උදාහරණයක් ලෙස sundayobserver.lk වෙබි අඩවියේ ලිපියක් උපුටා දැක්වූයේ කවුරුන් දැයි බැලීමට ඔබට අවශ්‍ය නම් මෙම ක්‍රමය භාවිතා කළ හැකිය. නැතහොත්වෙනත් වෙබ් අඩවියක Link එකක් ඔස්සේ යම් වෙබ් අඩවියකට සම්බන්ධ වී ඇති වෙබ් පිටු මොනවා ද යන්න පිළිබඳව දැන ගැනීමට මෙය උදව්වේ.

link: sundayobserver.lk

link: wayambanenasala.edu.lk

5. Use the asterisk wildcard (තරු ලකුණු භාවිතා කරන්න)

නිශ්චිතව නොදන්නා වචන වෙනුවට තරු ලකුණු ආදේශ කිරීම මගින් යමක් සෙවීම් කළ හැකිය. ඔබ Google Search Engine එකේ සෙවීමක් කරන විට යම් වචනයක් වෙනුවට තරු ලකුණක් භාවිතා කරන විට, එය සෙවුම් යන්ත්‍රය මඟින් එම ස්ථානයට ඇතුළත් කළ හැකි වචන ස්වයංක්‍රීයව  පුරවා සෙවීම කරනු ලබයි. උදාහරණයක් ලෙස, යම් ගීතයක පළමු පද පේලීයේ සියලුම වචන ඔබ නොදන්නේ නම් නොදන්නා පද වෙනුවට තරු සළකුණු යොදා ඇතුළත් කර සෙවීම කළ හැකිය.

Come * right now * me

සසර වසන තුරු * *

ඔබට එය ඇතැම් විට විකාරයක් සේ පෙනේ. කෙසේ වෙතත්, Google Search Engine එක වාක්‍යය සොයනුයේ තරු ලකුණු ඕනෑම වචනයක් විය හැකි බව දැනගෙන ය.

6. Find sites that are similar to other sites (වෙනත් අඩවි වලට සමාන අඩවි සොයා ගන්න)

මෙය විශේෂ සෙවුම් යෙදුමක් වන අතර එය ඒ අයුරින්ම  ප්‍රායෝගිකව සෑම කෙනෙකුටම දැන ගත හැකිය. ඔබට ප්‍රියතම වෙබ් අඩවියක් ඇතැයි කියමු. එය ඕනෑම එකක් විය හැකිය. කෙසේ වෙතත්, එම වෙබ් අඩවිය ටිකක් කම්මැලි වන අතර ඔබට වෙනත් වෙබ් අඩවි සොයා ගැනීමට අවශ්‍යය. ඔබට මෙම උපක්‍රමය භාවිතා කළ හැකිය.

Related:amazon.com

Related:biscopesinhala.com

ඔබ ඉහත ආකාරයට සෙවීමක් කලොත්, ඔබට amazon වෙනුවට, ඒ හා සමාන වෙනත් වෙබ් අඩවි සොයා දෙනු ඇත.

7. Use Google search to do math (ගණිතමය කටයුතු සඳහා භාවිතා කළ හැක)

ගූගල් සෙවුමට ඇත්ත වශයෙන්ම ඔබ වෙනුවෙන් ගණිතමය කටයුතු කළ හැකිය. මෙය විස්තර කිරීමට තරමක් සංකීර්ණ එකක් වන බැවින් එය බොහෝ ආකාරවලින් භාවිතා කළ හැකිය. එමෙන්ම එය සියලු ගණිත ගැටලු විසඳන්නේ නැති බව ද ඔබ දැන ගත යුතුය, නමුත් සාමාන්‍ය කැල්කුලේටරයක් භාවිතයෙන් විසඳන ඕනෑම ගැටලුවක් ඔබට පහසුවෙන් විසඳා දෙනු ඇත.

6*12+23

මෙය ඇතුළත් කර Enter කළ පසු පිලිතුර කැල්කුලේටරයක් තුළ පෙන්වනු ඇත. ඉන් අනතුරුව එය භාවාතා කර තවදුරටත් ඔබගේ ගැටලු විසඳා ගත හැකි වනු ඇත.

8. Search for multiple words at once (එකවර වචන කිහිපයක් සොයන්න)

Google සෙවීම ඉතා ම නම්‍යශීලී ය. එක වචනයක් හෝ වාක්‍ය ඛණ්ඩයක් පමණක් සෙවීමෙන් ඔබට අවශ්‍ය දේ සොයා ගත නොහැකි බව එය දනී. මේ අනුව, එය ඔබට එකවර වචන කිහිපයක් සෙවීමට ඉඩ දෙයි.

මෙම උපක්‍රමය භාවිතා කිරීමෙන් එකවර ඔබට තවත් වචනයක් හෝ වාක්‍ය ඛණ්ඩයක් සමඟ එක් වචනයක් හෝ වාක්‍ය ඛණ්ඩයක් සෙවිය හැකිය. මෙය ඔබ සොයන දේ හරියටම සොයා ගැනීමට උපකාරී වේ.

“Best ways to prepare for a job interview” OR “How to prepare for a job interview”

( “රැකියා සම්මුඛ පරීක්ෂණයක් සඳහා සූදානම් වීමට හොඳම ක්‍රම” හෝ “රැකියා සම්මුඛ පරීක්ෂණයකට සූදානම් වන්නේ කෙසේ ද”)

එය සෙවීමෙන් ඔබ වාක්‍ය දෙකම සොයනු ඇත. මින් ඉහත දීද මෙම  උපුටා දැක්වීම් ඉඟිය පිළිබඳ අප කතාකලෙමු. එය මෙහි ද භාවිතා වේ. මෙම අවස්ථාවෙහි දී, මෙම නිශ්චිත වාක්‍ය දෙකම සොයනු ඇත.

පහත උදාහරණය මෙන් එය වචනයෙන් ද කළ හැකිය:

chocolate OR white chocolate (චොකලට් හෝ සුදු චොකලට්) මෙය චොකලට් හෝ සුදු චොකලට් ඇති පිටු සොයනු ඇත

9. Search a range of numbers (දත්ත හෝ තොරතුරු පරාසයක් සොයන්න)

සංඛ්‍යා පරාසයක් සෙවීමට පහසු ක්‍රමයක් තිබේ යැයි ඔබ කිසි සේත් නොසිතන්නට ඇත. මුදල් හෝ සංඛ්‍යාලේඛන ගැන උනන්දුවක් දක්වන පුද්ගලයින්ට මෙය විශේෂයෙන් ප්‍රයෝජනවත් වේ. ඔබ නිශ්චිත සංඛ්‍යා පරාසයක් සොයන බව Google සෙවුමට දැන ගැනීම සඳහා අංක පරාසය තුළ ඔබ තිත් දෙකක් භාවිතා කළ යුතුය.

what teams have won the cricket world cup 1999..2019

ඒ අනුව 1999 සිට 2019 දක්වා ලෝක කුසලාන දිනාගත් කණ්ඩායම් පිළිබඳ තොරතුරු ඉතාම පහසුවෙන් ඔබට පෙන්වනු ඇත.

10. Keep it simple (සාමාන්‍ය ඉඟි භාවිතා කිරීම)

දැන් අපි සාමාන්‍ය ඉඟි වලට ඇතුල් වෙමු. ගූගල් සෙවුම බොහෝ දේ සෙවිය යුතු ආකාරය දනී. මෙයින් අදහස් කරන්නේ ඔබ නිශ්චිත විය යුතු නැති බවයි. ඔබට අසල බැංකුවක් තිබේදැයි දැනගැනීමට අවශ්‍ය නම්, පහත උදාහරණය භාවිතා කරන්න.

Nearby bank, Nearby Polis Station, Nearby Post Office

මෙහිදි Google ඔබ සිටින ස්ථානය හදුනාගෙන ඒ අනුව ආසන්නයේ ඇති ඔබට අවශ්‍ය ස්ථානය පෙන්නුම් කරනු ඇත. ඔබගේ පහසුව සඳහා එය Map එකක් තුළ දැක ගත හැකි වනු ඇත.

11. Find a specific file (විශේෂිත ගොනුවක් සොයා ගන්න)

Google සෙවුම භාවිතා කරමින් විශේෂිත ගොනුවක් සොයා ගැනීමට අවශ්‍ය යැයි සිතමු. උදාහරණයක් ලෙස PowerPoint Presentation එකක්, PDF File එකක්, නැතහොත් PNG වර්ගයේ Image එකක්. මෙතෙක් මෙය ඔබ නො දැන සිටියා නම් Google search එක භාවිතා කරමින් එවැන්නක් සොයා ගැනීම ඉතා වෙහෙස කර වන්නට ඇත.

*Search term here* filetype:pdf

*Sri Lanka Economic* filetype:pdf

ඉහත උදාහරණයේ දී, ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථිකය පිළිබඳව ඇති pdf වර්ගයේ ගොනු පිළිබඳව අවධානය යොමු කරනු ඇත. ඒ අනුව ඔබට සෙවීමට අවශ්‍ය දෙය හා ගොනු වර්ගය ඉහත උදාහරණය අනුව ඇතුළත් කර ගැනීමෙන් ඒවා පහසුවෙන් සොයා ගත හැකිය.

12. Money and unit conversions (මුදල් සහ ඒකක පරිවර්තනය)

Google Search Engine එකට මිනුම් ඒකක සහ මුදල් වටිනාකම යන දෙකම ඉක්මනින් හා නිවැරදිව පරිවර්තනය කළ හැකිය. මෙය ඉතාම වේගවත්ය. එමෙන්ම ඔබ ගණිතය භාවිතයේ දී හෝ සාමාන්‍ය ජීවිතයේ දී යම් ඒකකයක් තවත් ඒකකයකට පරිවර්තනය කිරීමට අවශ්‍ය යැයි සිතන්න. ඉතින් මෙය ඉතාම පහසුවෙන් Google Search Engine එක මගින් ඔබට කරගත හැකිය.  

Dollar to Sri lankan rupees (ඇමරිකානු ඩොලරයක් ශ්‍රී ලංකා රුපියල් වලින් පෙන්වයි)

10cm to inches (සෙන්ටි මීටර 10 යනු අගල් වලින් කොපමනද පෙන්වයි)

1km to miles (කිලෝමීටරයක් සැතපුම් කීයක් ද කියා පෙන්වයි)

මේ අයුරින් ඔබට ඕනෑම මිනුම් ඒකකයක් ඔබට අවශ්‍ය ඕනෑම තවත් මිනුම් ඒකකයකට පරිවර්තනය කරගත හැකිය.

Google ඉතා ප්‍රබල Search Engine එකකි. ඉහත දක්වා ඇති ක්‍රම භාවිතා කරමින්, ඔබට අවශ්‍ය ඕනෑම දෙයක් ලෝක ව්‍යාප්ත ජාලයෙන් පහසුවෙන් සොයා ගත හැකිය. මෙම ලිපිය ඔබට වැදගත් වූවා යැයි සිතෙයි නම් හෝ තවත් කෙනෙකුට වැදගත් වේ යැයි සිතෙයි නම් Share කරන්න. ඔබේ අදහස් Comment කරන්න.

ඔබ මෙම ලිපිය කියවන කාලසීමාවට අදාළ යාවත්කාලීන සංඛ්‍යාලේඛන තොරතුරු ලබාගැනීම සඳහා පහත වෙබි අඩවි පරිශීලනය කරන්න.

https://gs.statcounter.com/search-engine-market-share

https://www.internetworldstats.com/

https://datareportal.com/reports/digital-2020-sri-lanka

සටහන : S.A. හර්ෂ සඳරුවන්
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *